Hypotéky

Kdo dosáhne na hypotéku? – 2. díl

Jaké všechny příjmy banky uznávají? Co když to stále nevychází?

 

Toto je pokračování článku  > Kdo dosáhne na hypotéku? – 1. díl <

Povzbuzení

Řadu dalších typů příjmů lze započítat buď plně, nebo alespoň částečně. Pak je také mnoho typů příjmů, které se posuzují individuálně a je možno jejich započtení u banky domluvit. Jsou to především:

  • Rodičovský příspěvek
  • Důchody starobní a invalidní
  • Výživné
  • Pěstounský příspěvek
  • Příjmy z pronájmu, i budoucího
  • Příspěvky vojáků a policistů (výsluhové a další)
  • Cestovní náhrady (diety)
  • DPČ
  • …a některé další

Banky sice mají přesné metodiky, ale mnoho lze vyjednat individuálně.

Příjmy z podnikání

Pro podnikatele je dobrá zpráva, že řada bank umí pracovat s obratem. Je tedy možné legálně optimalizovat daně a přitom získat hypotéku. Není to však úplně jednoduché a podnikatelům doporučujeme, aby své daňové přiznání konzultovali, pokud mají v plánu o hypotéku žádat.

Děti

Každá banka přistupuje k rodinám jinak. Některá odečte za každé dítě několik tisíc z příjmu a na hypotéku nedosáhnete. Jiná odečte méně nebo dokonce vůbec nic.

Příjmy ze zahraničí

Lze je úspěšně započítat. Každá banka hodnotí jinak, často individuálně.

Hotovost

Příjmy v hotovosti nemají banky příliš rády, nicméně se dají při splnění podmínek použít.

Doba určitá, pracovní agentury

Příjmy z práce na dobu určitou a práce pro pracovní agentury se také dají započítat, pokud se to s bankou vyjedná.

Započítat lze mnoho typů příjmů. Je potřeba vědět a vyjednávat.

 

Když to stále nevychází

Existuje celá řada možností, jak zvýšit příjem, aby klient na hypotéku dosáhl. Zmíním dvě základní.

Přistupitel

Může to být kdokoliv, nejčastěji je to jeden z rodičů, případně oba. Tento se přidá k žadatelům o úvěr a jeho příjem se připočítá k příjmu hlavního žadatele. Je důležité vědět, že pokud by přistupitel později žádal o další úvěr, splátka i výše úvěru, ke kterému takto přistoupil, se mu započítá. Je tedy třeba dopředu zvážit, zda ho toto později neomezí. Dá se to předem vypočítat.

Dobrá zpráva je, že přistupitel může být z úvěru vyjmut a to ihned poté, co jeho příjem nebude třeba. Např. když žena nastoupí po mateřské zpět do práce, rodině stoupne příjem a maminka může být z úvěru vyvázána.

Dozástava

Nejedná se o navýšení příjmu, ale platí, že pokud máte dostatečnou hodnotu zástavy, banka je ochotná bavit se nejen o lepších podmínkách, ale také o různých možnostech doložení příjmů. Když tedy rodina kupuje byt za čtyři miliony a k němu zastaví ještě dvoumilionovou chatu, banka má větší jistotu a získání hypotéky je pravděpodobnější. I zde platí, že je takovou nemovitost možno později vyvázat.

 

Dobrá rada

Jelikož otázka dostatečného příjmu je pouze jedno z mnohých úskalí, která je třeba při pořízení či refinancování hypotéky zdolat, doporučení je jednoduché – nebuďte na to sami. Svěřte tuto práci nezávislému poradci, který je zkušený, umí vyjednávat a má ty správné kontakty, které můžete jeho prostřednictvím využít. Měl by být schopen vám říci nejen, kde na hypotéku dosáhnete, ale také vám vyjednat dobrý úrok a nízké či nulové související poplatky.

Navrhované články

Tajemný investiční trojúhelník

Jak vydělat co nejvíce a přitom zbytečně neriskovat? Existují „zlatá“ pravidla ukládání peněz? Ano, taková pravidla existují, stejně, jako šikovné pomůcky. Pojďme si jednu z nich

více

Přijďte se poradit

Ať jste v jakékoli situaci, rádi vám pomůžeme.