Pojištění

Pojištění dětí – 1. část

Zbytečné či potřebné? Kde pojistit a jak nastavit? Jsou rozdíly mezi pojišťovnami?

Velké téma, velké nešvary

Ano, pojištění dětí je opravdu velké téma. Je to citlivá otázka, jelikož se jedná o to nejdražší – o naše potomky. Je běžnou praxí, že zodpovědný rodič v dobré víře a pod emočním tlakem pořizuje svému dítěti produkt, který je nejen drahý, ale především nekryje to, co by měl. Stalo se to i Vám? Nebo teprve uvažujete něco pořídit? Pojďme probrat několik bodů, které se s touto otázkou pojí.

Samostatně nebo zvlášť?

V posledních letech vyrazily pojišťovny na trh s produkty, kde nabízí možnost pojištění celé rodiny na jedné smlouvě. Tuto možnost lze obecně doporučit (samozřejmě ne všechny takové produkty). Naopak nebývají dobré samostatné dětské pojistky, které většinou nabízejí kombinaci s částečným pojištěním dospělého. Jde spíše o marketing, než dobré řešení – je neúplné a tedy podobné, jako by mi zubař kontroloval jen horní čelist.

Nejprve rodič!

V letadle říkají před startem letušky: „Nejprve nasaďte masku sobě, až potom dítěti.“ Proč? protože dítě bez rodiče má malou šanci na přežití. S pojištěním je to stejné – pokud se rodina vybourá v autě, k čemu je, že dítě dostane zaplacenou zlomenou ruku, když rodič neměl pojištěnou invaliditu a teď je na vozíčku? Nebo ještě hůř – co když jeden z rodičů zemře? Bohužel je běžnou praxí, že rodiče pojišťují své děti a to hlavní – sebe – zanedbávají či vůbec neřeší.

Dítě potřebuje pojistit – ne však v produktu „dětského pojištění.“

 

Na trhu je široká škála pojištění. Platit za něj se ale vyplatí jen v některých případech.

Spořící?

Na trhu velmi oblíbené. Vždycky nevýhodné. Produkt se bude nejpíš jmenovat „krokodýlek“ nebo „děťátko“. Spořit dětem v pojistkách je velký nešvar. Vhodné je pojistit dítě na rizika, která jsou třeba a to na jedné rodinné pojistce. Spoření pak budu v produktu, který je k tomu vhodný. V „krokodýlkovi“ mi zůstane velká část peněz na poplatcích a v tzv. „jednotkách“.

Aktuální?

Pokud jste dítě pojistili před více, než dvěma lety, udělejte si revizi. Trh prošel velkými změnami a vy možná platíte za něco, co je už zastaralé. Možná Vám v pojistce chybí „airbagy“ a „senzory“, které se do nich dnes běžně montují. Projděte si s nezávislým odborníkem její nastavení a nebojte se změnit pojišťovnu, pokud má pro vás jiná lepší podmínky.

Zdraví dětem nikdo nenahradí, ale vysoké náklady s ním spojené ano.

Navrhované články

Tajemný investiční trojúhelník

Jak vydělat co nejvíce a přitom zbytečně neriskovat? Existují „zlatá“ pravidla ukládání peněz? Ano, taková pravidla existují, stejně, jako šikovné pomůcky. Pojďme si jednu z nich

více

Přijďte se poradit

Ať jste v jakékoli situaci, rádi vám pomůžeme.