Investice

Fondy – základní informace – 2. část

Jaké jsou další výhody OPF? Jak se správně rozhodnout?

Předchozí část článku ZDE

3. Volný výstup

Pro OPF platí, že každý může kdykoliv vystoupit a proměnit své podílové listy na peníze. Můžete takto naložit s částí nebo se všemi prostředky, které ve fondu máte. Většinou nejsou žádné sankce ani poplatky. Kdykoliv můžete vstoupit zpět.

4. Bezpečnost

OPF má většinou široce rozložené (tzv. diversifikované) portfolio. Znamená to třeba, že neinvestuje do jedné společnosti a podílníci tak nejsou závislí na vývoji jednoho podniku. Místo toho investuje fond do třiceti společností a vy, když si posíláte třeba 1000 Kč měsíčně, tak do jedné ukládáte zhruba 33 Kč. Je to ilustrační příklad, ze kterého vyplývá, že pokud by jedna společnost úplně zkrachovala, většinu fondu a tedy ani vaši investice to neovlivní.

 

U nás a jinde

Fondy jsou zajímavé. Svědčí o tom i fakt, že v rozvinutějších západních ekonomikách do nich procentuelně investuje mnohem více lidí, než v ČR. Nedělají to proto, že by měli tolik peněz, že o ně mohou přijít – naopak. Dělají to proto, že jim na jejich penězích záleží a vědí, že konzervativně uložené peníze na účtech a různých „spořeních“ ztrácejí den za dnem hodnotu inflací. Jediní, komu takové peníze vydělávají, jsou majitelé bank, kde jsou uloženy.

Podílové fondy mají v zahraničí zhruba stoletou tradici. V Česku také existují poměrně dluho, ale jejich využívání je minimální. Přesto už dnes spravují takové množství peněz, že se až těžko vyjadřuje číslem.

Nabídka fondů v ČR je opravdu široká a konzervativní i dynamický investor si může vybrat to, co mu bude vyhovovat.

Jak ale vybrat?

Musím to říct jednoduše – najděte si dobrého poradce. Pokud chcete vybrat fondy, které „sednou“ právě vám, odpovídají vašim financím a zároveň i osobnosti, potřebujete odborníka.

Pokud se chcete vyhnout nepříjemným překvapením, vyžadujete přesné informace o poplatcích a podmínkách fondu a považujete za správné bavit se s tím, kdo má za svá doporučení odpovědnost, zavítejte do kanceláře finančního poradce. Registrovaného u ČNB, nezávislého a takového, se kterým se cítíte dobře.

Navrhované články

Tajemný investiční trojúhelník

Jak vydělat co nejvíce a přitom zbytečně neriskovat? Existují „zlatá“ pravidla ukládání peněz? Ano, taková pravidla existují, stejně, jako šikovné pomůcky. Pojďme si jednu z nich

více

Přijďte se poradit

Ať jste v jakékoli situaci, rádi vám pomůžeme.